Vrtkavé prieskumy verejnej mienky

Autor: Ján Kovarčík | 15.2.2012 o 8:57 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  870x

Agentúra Forus priniesla nový prieskum verejnej mienky, z ktoré vyplývajú zaujímavé zistenia. Podľa nich by novovzniknuté politické subjekty získali viac percent voličskej podpory ako tradičné parlamentné strany. Napríklad, strana 99 % - Občiansky hlas by bola štvrtou najsilnejšou stranou s podporou 6,9 percenta. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by získali dokonca 8,9 percenta a je tak treťou najpopulárnejšou stranou.

Aj keď situácia nahráva politickým stranám, ktoré nie sú zaťažené minulosťou, ešte to neznamená, že podpora deklarovaná v prieskumoch sa potvrdí aj vo voľbách. Uvedený cenzus bol realizovaný v dňoch 1. až 7. februára. Zrejme ešte nereflektoval fakt, že kandidačná listina Obyčajných ľudí sa prakticky rozpadla. V prípade 99 % sa aktuálne objavili pochybnosti ohľadne jej registrácie.

Výsledky strán ako SDKÚ – DS, SaS alebo Most – Híd po kauze Gorila nie sú prekvapením. Skôr prekvapuje vysoká podpora strany Smer – SD, ktorej predseda sa niekoľko týždňov vyhýba otázke, či sa stretol v konšpiračnom byte s majiteľom známej finančnej skupiny, alebo nie? Rovnako povážlivá je aj podpora pre KDH, ktorá má vo svojich radoch niekoľko zaujímavých persón. Vrátane ministra zdravotníctva, ľudovo prezývaného „pentiarik“.

Je smutné, že agentúra vykázala podporu pre ĽS – HZDS na úrovni 1,8 percenta. Má pritom 21 tisíc registrovaných členov. Je zrejmé, že spolu s rodinnými príslušníkmi tvoria skupinu voličov, ktorá predstavuje zásadne odlišné percento podpory, ako vykazujú prieskumy. Aj keď nateraz nefiguruje v médiách, jej kandidáti vykonávajú množstvo práce v obciach a mestách Slovenska.

Prieskumy verejnej mienky sú však vrtkavé a do volieb sa môže mnoho zmeniť. Napríklad, podľa agentúry Wake UP, ktorá realizovala prieskum v čase od 6. až 10. februára mala strana 99 % podporu na úrovni 3,8 percenta. V porovnaní s iným prieskumom je to zásadný rozdiel. Potvrdzuje sa, že občania by mali voliť podľa toho, čo politické strany dokázali urobiť pre občanov. Nie podľa pekne znejúcich hesiel. Inak budú opäť sklamaní.

Ján Kovarčík

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

TECH

Život na Marse možno objavili už pred 40 rokmi, NASA to vtedy poprela

Vedci boli donedávna presvedčení, že výskum v 70-tych rokoch nepreukázal mikroorganizmy na Marse. Mohli sa mýliť.


Už ste čítali?