Vrtkavé prieskumy verejnej mienky

Autor: Ján Kovarčík | 15.2.2012 o 8:57 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  880x

Agentúra Forus priniesla nový prieskum verejnej mienky, z ktoré vyplývajú zaujímavé zistenia. Podľa nich by novovzniknuté politické subjekty získali viac percent voličskej podpory ako tradičné parlamentné strany. Napríklad, strana 99 % - Občiansky hlas by bola štvrtou najsilnejšou stranou s podporou 6,9 percenta. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by získali dokonca 8,9 percenta a je tak treťou najpopulárnejšou stranou.

Aj keď situácia nahráva politickým stranám, ktoré nie sú zaťažené minulosťou, ešte to neznamená, že podpora deklarovaná v prieskumoch sa potvrdí aj vo voľbách. Uvedený cenzus bol realizovaný v dňoch 1. až 7. februára. Zrejme ešte nereflektoval fakt, že kandidačná listina Obyčajných ľudí sa prakticky rozpadla. V prípade 99 % sa aktuálne objavili pochybnosti ohľadne jej registrácie.

Výsledky strán ako SDKÚ – DS, SaS alebo Most – Híd po kauze Gorila nie sú prekvapením. Skôr prekvapuje vysoká podpora strany Smer – SD, ktorej predseda sa niekoľko týždňov vyhýba otázke, či sa stretol v konšpiračnom byte s majiteľom známej finančnej skupiny, alebo nie? Rovnako povážlivá je aj podpora pre KDH, ktorá má vo svojich radoch niekoľko zaujímavých persón. Vrátane ministra zdravotníctva, ľudovo prezývaného „pentiarik“.

Je smutné, že agentúra vykázala podporu pre ĽS – HZDS na úrovni 1,8 percenta. Má pritom 21 tisíc registrovaných členov. Je zrejmé, že spolu s rodinnými príslušníkmi tvoria skupinu voličov, ktorá predstavuje zásadne odlišné percento podpory, ako vykazujú prieskumy. Aj keď nateraz nefiguruje v médiách, jej kandidáti vykonávajú množstvo práce v obciach a mestách Slovenska.

Prieskumy verejnej mienky sú však vrtkavé a do volieb sa môže mnoho zmeniť. Napríklad, podľa agentúry Wake UP, ktorá realizovala prieskum v čase od 6. až 10. februára mala strana 99 % podporu na úrovni 3,8 percenta. V porovnaní s iným prieskumom je to zásadný rozdiel. Potvrdzuje sa, že občania by mali voliť podľa toho, čo politické strany dokázali urobiť pre občanov. Nie podľa pekne znejúcich hesiel. Inak budú opäť sklamaní.

Ján Kovarčík

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

V Bratislave žije štvrť milióna cépečkárov. Mýtus o Petržalke neplatí

Dáta z mobilov tiež ukázali, že kancelárske centrá pojmu toľko ľudí ako stredne veľké mesto.

DOMOV

Žena, ktorá prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

DOMOV

Asistent, ktorý sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.


Už ste čítali?